Usuwanie mięśniaków z dokładną oceną przedoperacyjną

W Szpitalu św. Elżbiety przeprowadzamy operację usuwania mięśniaków z dokładną oceną przedoperacyjną w USG 2D/3D i MRI miednicy. W zależności od wskazań operacja wykonywana jest histeroskopowo, laparoskopowo, robotycznie lub klasycznie.

usuwanie mięśniaków z oceną pooperacyjną
usunięcie mięśniaków warszawa

Przed przystąpieniem do zabiegu usunięcia mięśniaków, niezbędna jest dokładna ocena medyczna pacjentki. W tym celu lekarz przeprowadza wywiad medyczny, aby poznać dokładny obraz objawów i dolegliwości pacjentki związanych z mięśniakami macicy. Następnie lekarz może zlecić badania obrazowe, takie jak USG 2D/3D i MRI miednicy, aby ocenić liczbę, wielkość, położenie i charakter mięśniaków oraz ich wpływ na okoliczne struktury. Na podstawie tych badań lekarz podejmuje decyzję o optymalnej metodzie chirurgicznego usuwania mięśniaków w danym przypadku.

USG (ultrasonografia) 2D i 3D miednicy to jedne z najczęściej stosowanych badań obrazowych, które pozwalają na dokładną ocenę narządów miednicy, w tym macicy i mięśniaków. USG 2D to tradycyjna technika ultrasonografii dwuwymiarowej, która dostarcza podstawowych obrazów struktur anatomicznych. Natomiast USG 3D pozwala na uzyskanie trójwymiarowych rekonstrukcji, co umożliwia lepszą ocenę kształtu, wielkości i lokalizacji mięśniaków.

MRI (obrazowanie rezonansu magnetycznego) miednicy to zaawansowane badanie obrazowe, które dostarcza bardzo szczegółowych informacji na temat narządów miednicy i zmian patologicznych, takich jak mięśniaki. MRI miednicy pozwala na precyzyjne określenie wielkości, położenia i charakteru guzów, co ma kluczowe znaczenie w planowaniu procedury chirurgicznej.

Zalecany rodzaj operacji zależy od indywidualnych cech pacjentki, takich jak wiek, stan zdrowia, wielkość i lokalizacja mięśniaków, a także preferencje lekarza. Istnieją cztery główne metody usuwania mięśniaków: laparoskopowa, robotyczna i klasyczna oraz histeroskopowa. Każda z tych metod ma swoje zalety i ograniczenia, a wybór odpowiedniej zależy od wielu czynników.

Laparoskopowe usuwanie mięśniaków, zwane także laparoskopią, jest techniką minimalnie inwazyjną, która wymaga jedynie niewielkich nacięć w okolicach pępka i miednicy. W trakcie zabiegu, lekarz wprowadza laparoskop – cienki, elastyczny instrument wyposażony w kamerę – do jamy brzusznej pacjentki. Za pomocą laparoskopu, lekarz może precyzyjnie usuwać mięśniaki i przeprowadzać inne procedury chirurgiczne. Zaletami laparoskopii są mniejsze nacięcia, krótszy czas rekonwalescencji i mniejszy ból pooperacyjny w porównaniu z operacjami klasycznymi.

Zabieg robotyczny to zaawansowana technika laparoskopowa, w której laparoskop jest sterowany przez system robotyczny. System robotyczny umożliwia lekarzowi wykonanie bardziej precyzyjnych ruchów, co może być szczególnie korzystne przy bardziej skomplikowanych zabiegach. Robotyczne usuwanie mięśniaków może być wskazane w przypadku większych mięśniaków lub trudniejszego dostępu operacyjnego. Zaletą tej metody jest większa precyzja, a także mniejsze ryzyko uszkodzenia okolicznych tkanek.

Klasyczna operacja usuwania mięśniaków, zwana także otwartą miomektomią, jest tradycyjną metodą chirurgiczną, która wymaga większego nacięcia w dolnym odcinku brzucha. Ta metoda jest stosowana głównie w przypadku dużych mięśniaków lub gdy inne metody są niewykonalne. Klasyczna operacja usuwania mięśniaków może wymagać dłuższego czasu rekonwalescencji.

Ta metoda jest zarezerwowana dla mięśniaków rosnących do wnętrza jamy macicy. Przez szyjkę macicy zakładany jest histeroskop czyli specjalna kamera z pętlą do cięcia. Mięśniak jest usuwany stopniowo od strony wnętrza macicy. Metoda ta związana jest z krótkim pobytem w szpitalu i szybką rekonwalescencją, ale nadaje się do zastosowania tylko w małym odsetku mięśniaków macicy.