Menu Zamknij

Biopsje tarczycy i piersi

Biopsja to rodzaj badania wykonywanego pod kontrolą USG, podczas którego lekarz bez inwazyjnego naruszania powłok skórnych pobiera od pacjenta wycinek niepokojącej zmiany, dzięki czemu możliwe jest np. określenie, czy nie ma ona charakteru nowotworowego. W naszym Szpitalu Św. Elżbiety wykonujemy przede wszystkim biopsje piersi oraz biopsje tarczycy.

Biopsje piersi oraz biopsje tarczycy wykonywane są pod kontrolą precyzyjnego aparatu USG, przez doświadczonych specjalistów, z użyciem najnowocześniejszego sprzętu i materiału. Wskazaniem do ich przeprowadzenia są przede wszystkim wykryte podczas badań obrazowych zmiany – różnego rodzaju guzki czy torbiele. Dokładamy wszelkich starań, by były to procedury jak najmniej stresujące dla pacjentek – ich komfort jest dla nas najważniejszy!

Oferujemy:

  • biopsję cienkoigłową piersi – polega na pobraniu komórek zmiany wykrytej w piersi (np. podczas USG czy mammografii) przy pomocą cienkiej igły – lekarz wkłuwa ją w określone miejsce i zasysa materiał, który jest następnie umieszczany w płynie utrwalającym i przesyłany do pracowni histopatologicznej,
  • biopsja gruboigłowa piersi – polega na pobraniu nie tylko materiału komórkowego, ale również tkankowego, co pozwala nie tylko zdiagnozować nowotwór, ale także określić jego typ i cechy, badanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym przy użyciu igły o średnicy około 3 mm,
  • biopsja cienkoigłowa tarczycy – przy pomocy igły o średnicy około 0,4-0,5 mm pobiera się próbkę komórek badanej struktury tarczycy, które są następnie analizowane pod kątem nowotworów – biopsja pozwala potwierdzić lub wykluczyć złośliwość zmiany oraz zaplanować jej odpowiednie leczenie.